Czas rozstań

Każda przygoda ma zarówno swój koniec jak i nowy początek. Osiem cudownych tygodni minęło zanim się obejrzałam. Był to magiczny czas. Szczeniaki wraz z nowymi rodzinami wyjechały do swoich domów. 

tesoro mio

 

 

 

Cypel Tesoro mio


zamieszkał w Piasecznie wraz z Magdą i jej rodziną

 

 

 

 

tesoro mio

 

 

 

Charlie Frugo Tesoro Mio

zamieszkał w Rybniku z Dorotką, Sylwestrem i ich rodziną

 

 

 

 

 

tesoro mio

 

 

 

Carmel Tesoro Mio

pojechał z Łukaszem do swojej nowej rodziny najdalej, bo aż do Nowego Targu.

 

 

 

 


Właścicielom Skarbów życzę codziennie uśmiechniętego pyska, merdającego ogonka i samych cudownych chwil. 

 

 Zielona Góra, 28 maja 2014r
foto:Iwona Piątkowiak


 

Pięć tygodni Skarbów z miotu C

hovawart tesoro mioBardzo szybko umyka czas w towarzystwie Skarbów. Ich wychowanie jest równie absorbujące jak w przypadku ich przyrodniego rodzeństwa z miotu A czy B. Dziewięć szczeniąt, a trzy jest różnica, aczkolwiek czas poświęcany maluchom wbrew pozorom jest taki sam. Tyle samo czasu trzeba poświęcić na socjalizację, karmienie, no sprzątanie po nich zdecydowanie schodzi krócej.

hovawart tesoro mio

 

Małe hovawarty bardzo ładnie się rozwijają, równo przybierają na wadze. Ich główne zajęcie, poza snem, to kicanie i biegi. Sporo czasu spędzają bawiąc się. Podaczas przeciągania gryzakami widać u nich pasję i chęć wygranej. Pięknie reagują na głos, nie tylko mój, ale i każdego z domowników. Biegną co tchu w kierunku wołającego. Do tego wszystkiego są ciekawskie. Zwiedziły już całe mieszkanie, każdy kąt. Na niektórych napotkanych rzeczach chciały spędzić więcej czasu ;), ale niedobra hodowczyni zabrała buty do szafy JJJ.

hovawart tesoro mio

Idriss rozpoczęła proces odstawiania malców, karmi ich już tylko raz dziennie, pozostałe posiłki Skarby jedzą z miseczek. W rolę opiekunki wcieliła się teraz starsza siostra Arya, która systematycznie zabawia towarzystwo.

Skarby są systematycznie odwiedzane przez gości. Są to nie tylko nasi znajomi, ale także koledzy i koleżanki naszych dzieci. Oczywiście wśród odwiedzających nie zabrakło także naszej psiej rodziny.  Dziękuję za przybycie rodzinie Angel Tesoro Mio: Karolinie i Marysi, a także rodzinie Aslana Tesoro Mio: Uli, Marcinowi, Pati i Mateuszowi. Najbardziej jednak ucieszyły mnie odwiedziny pewnej rodziny z Rybnika, która już niebawem będzie na stałe miziać naszego Skarba ? Dorotko, Sylwester dziękuję, że nas odwiedziliście.

To były cudowne kolejne trzy tygodnie, jeszcze trzy i Skarby poznają swoje nowe rodziny.

Dla nacieszenia oka zapraszam do Galerii

Zielona Góra, 5 maja 2014r.


 

Dwa tygodnie Skarbów

hovawart tesoro mioNasze Skarby skończyły już dwa tygodnie, obecnie weszły w okres PRZEJŚCIOWY, który średnio trwa od 14 do 21 dni.  Jest okresem burzliwych zmian. W tym cza­sie otwie­rają się oczy i prze­wody słuchowe, wyrzy­nają  się zęby. Szczeniaki będą próbowały same jeść inne pokarmy niż mleko matki. Udoskonalą chodzenie na czterech łapach, zaczy­ną pierw­sze zabawy. Okres ten zazębia się z wejściem w okres socjalizacji, w którym pies ma nauczyć się funkcjonować w środowisku zwierzęcym i ludzkim.

Nasze małe hovawarty rozwijają się wręcz książkowo. Otworzyły już oczy. Po ich zachowaniu widać, że kanał uszny zaczyna się otwierać, zrobiły się bowiem wrażliwsze na efekty dźwiękowe. Nadal jednak głównym narzędziem rozpoznawnia otaczającego je świata jest węch. 

hovawart tesoro mio

Podejmują próby chodzenia, mini zabaw. Powarkują i szczekają. Stały się bardziej ruchliwe, jednak nadal większość dnia przesypiają. Są systematycznie przez nas głaskane i troskliwie wylizywane przez mamusię. Skarby w ciągu dnia przebywają także poza kojcem. U malców pojawili się i pierwsi "miziacze" - Ciocia Karolina "Angelowa" na razie jeszcze bez Angel Tesoro Mio, nasi przyjaciele Ilonka z Grzesiem oraz kuzynka Kasia z rodziną. Pierwszy raz Skarby miały styczność z malutkimi dziećmi. 

Staramy się wprowadzać nowe boźdzce do ich życia. Są to różne dźwięki i zapachy. Kojec porodowy został urozmaicony o nowe elementy o różnej strukturze i temperaturze. Są nimi nie tylko zabawki, ale i przedmioty życia codziennego: metalowa łyżka, porcelanowy talerz. Pojawiają się nowi goście zwani "miziaczami", każdy z nich ma inny zapach, inny sposób dotykania. Wszystko to ma na celu pobudzenie układu nerwowego szczenięcia, co naszym zdaniem będzie ułatwiało dalszą socjalizację. Oczywiście wszystko to odbywa się pod nadzorem Idriss i za jej pozwoleniem. 

Zielona Góra, 14 kwietnia 2014r.


 

Pierwszy tydzień

Hovawart Tesoro MioPierwszy tydzień życia Skarbów z miotu C za nami. Maluchy rosną lepiej niż na drożdżach, ale w sumie nie ma się co dziwić, mleka mamy z pewnością im nie brakuje. Wszystkie trzy szczeniaki podwoiły już swoją wagę urodzeniową. Pięknie ciemnieją im noski i łapki. Większość dnia jeszcze przesypiają z przerwą na pełzanie, kiedy w ich zasięgu pojawia się mama, startują wówczas jeszcze niezdarnie w jej kierunku.

Hovawart Tesoro Mio

Efekty ich fizycznego rozwoju widać gołym okiem. Oczywiście dbamy także o ich rozwój umysłowy. Na prawidłowe ukształtowanie zwierzęcia mają wpływ trzy rzeczy: wczesnorozwojowa stymulacja neurologiczna, socjalizacja oraz wzbogacanie. Od kilku dni  szczeniaki biorą udział w ćwiczeniach zwanych naukowo Wczesną Stymulacją Neurologiczną, która ma na celu pobudzenie układu nerwowego. Jest to pięć prostych ćwiczeń, które przeprowadza się codziennie począwszy od trzeciego dnia życia a kończąc na szesnastym.  Ćwiczenia te mogą przynieść wiele korzyści jak np.  poprawę funkcjonowania naczyń serca, wzmocnienie układu krążenia i gruczołów wydzielających adrenalinę, zwiększenie odporność na stres i choroby. Zainteresowanych odsyłam do artykułu - KLIK.

Hovawart Tesoro MioOprócz ?ćwiczeń? dbamy o wczesnych kontakt z człowiekiem. Moje dzieci, jak i ja sama, staramy się spędzać czas w kojcu razem z Idriss i szczeniakami. Głaszczemy je i przytulamy. Idriss nadzoruje bardzo pieczołowicie te nasze poczynania. Do socjalizacji włącza się także ich przyrodnia siostra ?Arya. Bardzo ją ciekawi co tam Idriss tak pilnuje, co tak popiskuje i co to za nowy zapach w jej domu. Do Skarbów podchodzi z rezerwą, nie łamiąc granic, które ustala jej matka.

W galerii pojawiły się nowe zdjęcia malców, zapraszam  -KLIK.

 

Zielona Góra, 08 kwietnia 2014r.


 

Trzech muszkieterów

Tesoro Mio31 marca 2014 był kolejnym szczęśliwym dniem w naszej hodowli. Na świat przyszły Skarby z miotu C. Długo wyczekiwane przez nas i osoby zainteresowane naszymi malcami. Oczywiście Idriss jak zawsze miała swoją koncepcję na szczeniaki i w poniedziałek rano powitaliśmy ?Trzech muszkieterów?. Urodziło się trzech chłopców w kolorze blond. Dla niektórych trzy sztuki to być może mało, ale dla nas to wielkie szczęście, że są aż trzy, zdrowe i silne. Mleka mamy z pewnością im nie zabraknie.

Mamy zatem trzech chłopców w słusznym ?rozmiarze?. Ich waga to 600, 590 i 580 gram. Pierwszy z nich został ochrzczony roboczo (a może i na zawsze) imieniem Cezar Juliusz, w malutkim prezencie dla mojej koleżanki Julii hovawart Tesoro Mio(też posiadającej hovawarta), gdyż tego samego dnia obchodziła urodziny. Nazywamy go zatem Cezar, Julek, Czarek.. - możliwości jest wiele. Na pozostałe dwa wołamy na razie ?Pieszczochy?. Przyjdzie jeszcze czas na wybór imienia.

Pierwsze zdjęcia maluszków już pstryknięte. Będzie można obserwować ich rozwój w albumie. Zapraszam także do śledzenia historii miotu C.

Wszystkim naszym kibicom serdecznie dziękuję za trzymanie kciuków, myślenie o nas, za smski, maile i telefony. To bardzo miłe uczucie, kiedy tyle osób czeka na ten cudowny dar natury razem z nami.

Zielona Góra, 1 kwietnia 2014r.
foto: Iwona Piątkowiak


Idrisska jest w ciąży!

płód szczenięcia


Kolejna tajemnica wyjaśniona ;). Idriss znowu będzie mamą.

Ciążę potwierdziła nasza Pani weterynarz Ania Jastrzębska z Przychodni Amcus. Teraz pozostaje odczekać jeszcze 5 tygodni i przywiatać na świecie kolejne pokolenie Skarbów.

 

Zielona Góra, 22 luty 2014r.
foto: żródło www.news.com.com


Randka Idriss i Luka

idi i luk 2  03
Cieszę się, że kolejny raz mogę zacząć dział pt. ?Historia miotu?. Tym razem będzie on dotyczył szczeniąt z miotu ?C?, których narodziny planowane są na koniec marca.

Naszym wybrankiem dla Idriss został Luk vom Völkerschlachtdenkmal, niemiecki reproduktor zrzeszony w Klubie Hovawarta RZV w Niemczech. Pies o zrównoważonym charakterze, stabilnej psychice i doskonałym eksterierze, który został wielokrotnie doceniony przez niemieckich sędziów kynologicznych i ma tytuły Championa Niemiec RZV i VDH.

idi i luk 2  02

Pisząc o jego stabilnej psychice i urodzie, trzeba koniecznie wspomnieć o zdrowiu. Jego stawy biodrowe są idealne, wynik HD-A1, dodatkowo ma przebadane oczy i serce, które są zdrowe i wolne od chorób genetycznych (badania poświadczone certyfikatem).

Wartość Luka jako reproduktora doceniło wielu hodowców. Obecnie ma osiem miotów: sześć w Niemczech i dwa za granicą, w Czechach i Rosji. Swój trzeci zagraniczny miot będzie miał w Polsce. Na wiosnę spotka się z jeszcze jedną  wybranką w Niemczech, więc jak dobrze pójdzie, Luk będzie ojcem 10 miotów w Europie.

W dniach 23 i 25 marca 2014 r. odbyłam wraz z Idriss podróż do odległego zaledwie o 330 km Machern pod Lipskiem. Serdecznie dziękuję Ute i Torstenowi Bayerom za gorące przyjęcie. Równie miło Luk przyjął moją Idriss, a ich ?związek? został dwukrotnie skonsumowany. Teraz przed nami 4 tygodnie czekania na badanie USG, które potwierdzi, czy Idriss jest szczenna.

Trzymajcie kciuki!

idi luk

Zielona Góra, 27 stycznia 2014r.