Zostały dwa tygodnie

Do przyjścia na świat kolejnych Skarbów zostały zaledwie dwa tygodnie. Idriss właśnie rozpoczęła 8 tydzień ciąży. Przez te półtora miesiąca zmieniła się bardzo. Zarówno wygląd uległ zmianie jak i jej zachowanie. W domu mówimy teraz do niej pieszczotliwie „foczka”, ale jak tak nie mówić, kiedy leżąc jej kształt ciała przypomina właśnie kształt ciała foki. Widać wówczas główkę i wielki brzuch, spod którego wystają chude łapki.

Szczeniaki w jej brzuchu są już na tyle duże, że lada dzień będzie można wyczuć ich ruchy. W dalszym ciągu intensywnie się rozwijają. Kostnieje im kręgosłup i paluszki, a skóra zaczyna porastać sierścią. Mają prawdopodobnie około 7-8 cm, a wyglądają mniej więcej tak:

szczenię w łonie    szczenię w łonie       zdjęcia z filmiku National Geographic

Na potrzeby naszej małej statystyki zmierzyliśmy jej obwód brzucha, obecnie wynosi on 82 cm. Ale to nie koniec przyrostu, gdyż szczeniaki nadal intensywnie się rozwijają i zwiększają swoją masę ciała, aby docelowo przy porodzie ważyć około 400-600 gram.

Zachowanie Idriss również uległo zmianie. Zrobiła się bardziej tulaśna. Częściej przychodzi i wpycha głowę pod rękę. Jej węch osiągnął chyba kulminację, gdyż wyczuje najmniejszy okruszek jedzenia, a otwarcie lodówki w kuchni to dla niej niczym sygnał: do ataku!

Idriss mimo swojego wielkiego brzucha nadal jest chętna do zabaw i biegania, przynosi zabawki, kije na dworze i pcha do ręki, byleby jej rzucić. Mimo swojej aktywności dużo częściej widać po niej zmęczenie, częściej się kładzie, ale z roli stróża nie zrezygnowała i dalej wnikliwym wzrokiem kontroluje otoczenie.

 Idriss Chatka ZielarkiIdriss Chatka Zielarki

Za kilka dni kolejna relacja, mam nadzieję, że dojdzie do miłego spotkania…, ale o tym później ;)


Zielona Góra, 19 września 2012