O hovawartach


-"Hovawart jest najwspanialszym psem na świecie. Chyba nikt, kto ma hovka, nie powie wam nic innego"

 Julia Wolin. 

Idriss Chatka Zielarki
To piękne słowa, ale trzeba wspomnieć, że za tym pięknem czai się temperament i charakterek. To nie jest pies dla każdego!  Hovawarty w usposobieniu są wesołe, skore do wspólnych zabaw z członkami rodziny. Posiadają dość silne poczucie dominacji. Wymagają kontaktu z ludźmi o stabilnej osobowości i zdecydowanym podejściu. Hovawarty są bardzo sprytne, łatwo się uczą, ale trzeba być przy tym bardzo konsekwentnym. Przeważnie ćwiczą gdy sprawia im to wielką przyjemność lub gdy im się to opłaca. Jeśli szukacie psa który o każdej porze dnia i nocy wykona bez mrugnięcia okiem Twoją komendę to Hovek nie jest tym czego szukasz – chyba, że staniesz się od niego sprytniejszy.

Hovawart to doskonałość 3 w 1:  przyjaciel, stróż i sportowiec. Zawsze wierny i oddany wobec właściciela. W każdych okolicznościach czuwa nad swoją rodziną. Rewelacyjnie sprawdza się w każdych warunkach pogodowych. Wymaga ciągłego kontaktu z człowiekiem, codziennych spacerów, szkoleń.

Zakup psa, hovawarta czy też innej rasy, wymaga przemyślanej odpowiedzialnej decyzji i odpowiedzi na szereg pytań. Czy to jest właśnie pies dla mnie? Czy nie jest za duży? Czy znajdę wystarczająco chęci, zaparcia i czasu, aby on był szczęśliwy w moim domu?

Ja nie odpowiem Wam na to pytanie. Od siebie mogę dodać, że jestem zakochana w tej rasie i nie wyobrażam sobie życia bez Hovka.

Aby pomóc Wam poznać tę rasę i znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania napisałam cykl artykułów, które być może ułatwią Wam podjęcie decyzji.

Zapraszam:

- hovawart w pigułce - czyli bardzo krótko o rasie,
- hovawart wzorzec wg FCI,
- historia rasy,
- zdrowie hovawartów,

- Know-HOV, czyli hovawart w pytaniach i odpowiedziach -FAQ,
- w oczekwianiu na szczenię
- Hovawart jak Himalaje

i wiele innych hovkowych tematów w naszej CZYTELNI.