Ciąża u psów

Ciąża u psa, dla niektórych osób trwa to tylko dwa miesiące, a dla innych aż dwa! Ja osobiście należę do tych „aż”. Zawsze jest to dla mnie okres intensywnego oczekiwania. Najpierw do badania USG, potem do pierwszych ruchów szczeniąt w brzuchu mojej suczki, a w efekcie do chwili kiedy przychodzą na świat kolejne Skarby. 

Mimo jakiegoś już doświadczenia, co ciążę zaglądam do literatury i czytam o poszczególnych fazach, zaglądam do kalendarza ciążowego, aby sprawdzić co też „książkowo” dzieje się właśnie w brzuchu mojej suki. Często kibicują mi w tym przyszli właściciele Skarbów, i z myślą o nich (a i o sobie samej również) postanowiłam napisać kilka słów o ciąży u psów, jej etapach, poszczególnych dniach. Postaram się zrobić to w miarę przystępny sposób, językiem prostym nienaszpikowanym fachowym słownictwem.

FILM - ciąża u psa

Zanim przejdę do omawiania etapów ciąży zapraszam do obejrzenia krótkiego, trwajacego zaledwie 28 sekund, FILMU obrazującego rózwój psiego płodu. Dla bardziej wytrwałych wersja rozbudowana, prawie godzinna z linkiem na końcu artykułu. 

Przygotowałam także dwa kalendarze ciążowe:

    - ciąża u psa tydzień po tygodniu (w trakcie przygotowania),

    - ciąża u psa dzień po dniu  (w trakcie przygotowania).

Tymczasem zapraszam na krótki opis okresu ciąży u suczki.

W zależności od rasy i wielkości suki osiągają zdolność do reprodukcji już około pierwszego roku życia. Zgodnie z przepisami Związku Kynologicznego w Polsce sukę można pokryć po osiągnięciu  przez nią 15 miesięcy i uzyskaniu uprawnień hodowlanych, a w szczególnych warunkach po 12 miesiącu życia.

W przypadku hovawartów mają zastosowanie powyższe przepisy, czyli ustalające dolną granicę 15 miesięcy, jednakże większość hodowców decyduje się na rozmnażanie swojej suki dopiero około 3 roku życia. Hovawarty są rasą późnodojrzewającą. 

Suka wchodzi w okres rui raz na 6-9 miesięcy, do zapłodnienia może dojść najczęściej  pomiędzy 11 a 13 dniem od rozpoczęcia cieczki.

Ciąża u suki trwa około 63 dni (9 tygodni). W zależności od metody liczenia, ilości płodów, wieku matki może trwać od 55 do 70 dni (przy wczesnym kryciu 69-70 dni, a przy późnym 55-56 dni). Przy dużych miotach poród może nastąpić szybciej, przy małych (pojedynczych) później z możliwością cesarskiego cięcia.

Początkowo ciąża przebiega bezobjawowo. Trudno zaobserwować widoczne oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian. Pierwsze syptomy można zauważyć dopiero w połowie ciąży, czyli po miesiącu od randki suki z psem.

Ciążę można potwierdzić na kilka sposów: podczas badania brzucha - palpacyjnie, testami z krwi, testem ciążowym dla psów, USG i RTG. Osobiście preferuję badanie USG. 

Badanie USG stwierdzające lub wykluczające ciążę można wykonać po minimum 21 dniach od krycia, jednak zaleca się odczekanie do 24 dnia.  Jest ono całkowicie nieszkodliwe dla płodów, a sprawny weterynarz może pobawić się w oszacowanie liczebności miotu, chociaż zwykle jest to tylko liczba zbliżona.

W drugiej połowie ciąży, od około 5 tygodnia można zauważyć zewnętrzne symptomy ciąży. Brzuch suki zaczyna się powiększać w miarę rozwijania się płodów. Podczas badania palpacyjnego lekarz może wyczuć płody przez powłoki brzuszne suki. Część suk w tym okresie traci apetyt. Stan ten może trwać od kilku godzin do kilku dni. Suce w tym okresie należy zapewnić dobrze zbilansowane jedzenie oraz odpowiednią dawkę ruchu.

W 7 tygodniu ciąży, po zakończeniu  procesu kształtowania się układu kostnego u płodów, można wykonać zdjęcie RTG. Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego można określić w miarę dokładnie ilość płodów.

7, 8 tydzień to znaczny przyrost wagi. Zaczynają rozwijać  się gruczoły mlekowe. Około 8 tygodnia suka może zrobić się niespokojna, może to być reakcja na ruchy płodów. Jest to normalne zachowanie.  Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu.

Hovawart Tesoro mio

W ostatnim, 9 tygodniu ciąży, suka zaczyna powoli przygotowywać się do porodu. Może dyszeć, być zmęczona, unikać ruchu, a czasem także stracić apetyt. W ostatnich dniach przed rozwiązaniem opada brzuch, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Temperatura znacznie spada, a potem wzrasta: spadek do 37 stopni Celsjusza, a następnie wzrost do 38,5 stopni C. Oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin. Odchodzi czop śluzowy.

Kilka do kilkunastu godzin później na świecie pojawiają się małe pieski. Zdjęcie po prawej przedstawia właśnie małego hovawarta zaraz po porodzie. 

szczenię w łonie

Na koniec obiecany, prawie godzinny, FILM "W łonie matki".

 

 

 

materiały źródłowe filmy i zdjęcia: National Geographic
zdjęcie hovawarta: Iwona Piątkowiak
opracowała: 
Iwona Piątkowiak


 Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i publikacja bez zgody autora zabronione.