Strona główna

Jak zgłosić psa na wystawę

 Nie taki diabeł straszny jak go malują, czyli WYSTAWOWE ABC ... ciąg dalszy

hovawart tesoro mio www tesoromio pl 001
Przebrnęliście już formalności związkowe - pisałam o nich w artykule Pierwszy krok, czyli WYSTAWOWE ABC…   czas zatem na trochę teorii …

Będąc członkiem ZKwP oraz posiadając numer rejestracji oddziałowej (szczegółowo pisałam o tym TUTAJ), możesz już jechać na pierwszą wystawę.

Wybór wystawy jest stosunkowo prosty, wystarczy wejść na stronę ZKwP. Aktualny terminarz znajduję się   -  TUTAJ. Na debiut nalepiej wybrać miejsce niezbyt daleko oddalone od naszego miejsca zamieszkania oraz na terenie otwarym. 

W Polsce organizowane są cztery typy wystaw:

 • krajowe,
 • międzynarodowe (FCI) z prawem przyznawania CACIB,
 • klubowe, (w ramach działających Klubów, np. Klubowa molosów i szwajcarskich ras pasterskich)
 • championów (w której biorą udział tylko psy posiadające tytuł Championa).

Psa zgłasza się do klasy odpowiedniej dla jego wieku.

KLASY WYSTAWOWE :

 • Klasa młodszych szczeniąt – wiek od 4 do 6 miesięcy
 • Klasa szczeniąt - wiek od 6 do 9 miesięcy
 • Klasa młodzieży - wiek od 9 do 18 miesięcy
 • Klasa pośrednia - wiek od 15 do 24 miesięcy
 • Klasa otwarta - wiek od 15 miesięcy
 • Klasa użytkowa - wiek od 15 miesięcy dla psów posiadających certyfikat użytkowości
 • Klasa championów - dla psów posiadających tytuły championa międzynarodowego lub krajowego polskiej lub zagranicznej organizacji kynologicznej uznanej przez FCI - nie dotyczy championatów młodzieżowych.
 • Klasa weteranów - od 8 lat wzwyż

                               

Mając wybraną wystawę, należy sprawdzić kiedy upływa termin przyjmowania zgłoszeń oraz kwotę opłaty za klasę, w której wystawiacie psa.

Zgłoszenie na wystawę (niezależnie od klasy) musi być wysłane odpowiednio wcześniej. Można tego dokonać w dwojaki sposób:

 1. zgłaszając elektronicznie przez stronę internetową. Link do zgłoszenia psa podaje na swojej stronie organizator wystawy. Jeśli nie otrzymamy mailowo potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia warto upewnić się w oddziale organizującym wystawę, czy otrzymali nasze zgłoszenie.
 2. drukując formularz zgłoszeniowy ze strony ZKwP lub pobierając go w swoim oddziale Związku. Formularz należy wypełnić ręcznie i wysyłać go pocztą. Należy upewnić się, czy o przyjęciu zgłoszenia decyduje data stempla pocztowego czy data wpłynięcia korespondencji do oddziału, w którym dobywa się wystawa. (http://www.zkwp.pl/zg/wystawy/zgloszenie.pdf). Obecnie całkowicie odchodzi się od tej formy.

Zgłaszając psa do Klasy Championów, Użytkowej, bądź też, gdy w zgłoszeniu wypisujemy tytuły wystawowe psa, trzeba pamiętać o dołączeniu do formularza kserokopii/plików dokumentów potwierdzających użytkowość czy championat.

Kolejną ważną sprawą jest wniesienie opłaty. Aby nie ponosić dodatkowych kosztów, najlepiej wnieść opłatę w terminie, jaki określa organizator wystawy. Kiedy płacimy po tym terminie lub bezpośrednio na wystawie, pobierana kwota jest dużo większa niż w formie przedpłaty.

 

Zgłoszenie na wystawę w praktyce

Przygodę z wystawami można rozpocząć już w Klasie Młodszych Szczeniąt. Idriss Chatka ZielarkiWarto zaczynać od najmłodszych klas i traktować te występy jako dobrą formę socjalizacji. Na wystawie z reguły jest głośno i tłoczno, dużo zapachów, dużo psów i dużo ludzi. Wczesny początek da Wam również obycie wystawowe.

Idealna wystawa na debiut szczenięcia nie powinna odbywać się w hali, tylko na terenie otwartym (te odbywają się z reguły od kwietnia do października) i dobrze, żeby była raczej niższej rangi – krajowa, na której możecie spodziewać się mniej licznej stawki.

Warto w młodszych klasach (młodszych szczeniąt i szczeniąt) pokazać się kilkukrotnie. Dopiero występ na ringu weryfikuje wasze przygotowanie. W młodszych klasach sędziowie kynologiczni są bardziej wyrozumiali, tłumaczą i często podpowiadają co powinno się robić, aby ułatwić wystawianie. To dobre warunki nauki dla szczeniaka i początkującego wystawcy.

Jak wypełnić formularz zgłoszeniowy

Zgłoszenie psa na wystawę odbywa się na podstawie rodowodu. Jednakże, gdy on jest w trakcie przygotowania, odbywa się to na podstawie metryki i numeru identyfikacji oddziałowej. Zgłaszać psa na podstawie rejestracji oddziałowej można jedynie do ukończenia przez niego 18 miesiąca życia.

Kiedy zgłoszenie na wystawę jest już wysłane, dokonuje się opłaty i czeka na list/mail z potwierdzeniem zgłoszenia, numerem startowym psa oraz informacją, na którym ringu odbędzie się prezentacja i kto będzie sędziował. Co raz częściej oddziały przysyłają potwierdzenia drogą elektroniczną. Trzeba wówczas wydrukować przyjęcie psa na wystawę, a sam numerek startowy odbiera się w dniu wystawy w sekretariacie głównym lub u asystenta na ringu.

Przyjmowanie psów na wystawę odbywa się przeważnie w godzinach 8.00-10.00. Następnie od godziny 10.00 rozpoczyna się ocena psów poszczególnych ras na wyznaczonych ringach i wg ustalonego planu sędziowania. Trwa to średnio do godziny 14.00-15.00 po czym następuje ocena najlepszych psów w rasach na ringu finałowym (o tym później). W przypadku wystaw międzynarodowych często podana jest przybliżona godzina rozpoczęcia sędziowania rasy w której zgłosiłeś swojego psa.

 

Zapraszam także do zaglądnięcia do innych artykułów z serii ABC WYSTAW:

Pierwszy krok, czyli WYSTAWOWE ABC…

Jak zgłosić psa na wystawę

PRZYGOTOWANIE PSA DO WYSTAWY, czyli jak nauczyć psa pokazywać zęby, stać, biegać…

Klasy i tytuły wystawowe wg ZKWP

Jak wystawić psa - SYSTEM OCENIANIA: TYTUŁY, MEDALE, ROZETY, OCENY

SKRÓTY STOSOWANE W KYNOLOGII (wkrótce)

 

 opracowała:

Iwona Piątkowiak

aktualizacja na dzień 25 maja 2016r.

 


 Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i publikacja bez zgody autora zabronione.