Oczekiwanie ...

Ach, to czekanie...

Wiem, że ciąża psia trwa około 63 dni i zdaję sobie sprawę, że pierwszy miesiąc to jedna wielka niewiadoma - czas oczekiwania. Suka wtedy rzadko ma symptomy, które mogą świadczyć o ciąży, choć różne źródła podają, że czasem suki więcej śpią, mają mdłości, zwiększone łaknienie, pojawiają się zmiany fizjologiczne w obrębie sutków oraz śluz wydzielany z pochwy. Wiem także, że obecnie istnieją trzy metody sprawdzenia, czy suka jest w ciąży. Można wykonać test ciążowy dla suk, poprosić weterynarza o badanie USG lub zdjęcie RTG. Dwa pierwsze badania nie dają 100% gwarancji. Test robi się przeważnie około 28 dnia ciąży, a badanie USG można wykonać już 21 dnia od zapłodnienia, ale w tak młodej ciąży zdarza się przeoczenie płodów. Zdjęcie RTG natomiast dokładnie określa liczbę płodów, można je wykonać dopiero na tydzień przed porodem. Osobiście jestem przeciwniczką tego badania ze względu na szkodliwe działanie promieni rentgenowskich na maluszki.

Dziś mija 26 dni od krycia. Jeśli Idriss jest w ciąży, jej dzieciaczki są wciąż bardzo małe, mierzą zaledwie 15-30 mm. Dopiero kilka dni temu zapłodnione komórki jajowe zagnieździły się w macicy i właśnie zaczyna się etap wzmożonego rozwoju. Na dniach planuję więc wykonanie badania USG w Klinice dr Hanusz w Zielonej Górze. Prawdopodobnie podczas badania u weterynarza będzie można usłyszeć już bicie ich serduszek, bo mam wielką nadzieję, że u Idriss zostanie potwierdzona ciąża.

Nie ukrywam, że zaobserwowałam u niej pewne zamiany w zachowaniu. Znacznie więcej śpi, stała się mistrzynią w złodziejstwie, powiększyły się jej brodawki sutkowe. Oczywiście żaden z tych objawów nie jest gwarancją ciąży, bowiem u suk zdarzają się niestety ciąże urojone, które mogą mieć podobne symptomy. Innym powodem zmian Idrisskowego zachowania może być nadchodząca mroźna zima...

Wiem o tym wszystkim, a mimo to, albo raczej dlatego jestem dobrej myśli. Jeszcze tylko kilka dni dzieli mnie od badania odkrywającego tajemnicę Idrisskowego brzucha, muszę być więc mega cierpliwa.

Umilam sobie czas oczekiwania, oglądając różne filmiki. :-)